ویدیو پروژکتور

ویدیو پروژکتور
از زمانی که ویدیو پروژکتور یک وسیله لوکس بود که فقط در محیط‌های آموزش و اداری استفاده می‌شد، مدت بسیار زیادی گذشته است! این روزها، این دستگاه، راه خود را به منازل، هتل‌ها، اتاق‌های کنفرانس، کلاس‌های درس و … باز کرده است. بنابراین اصلا عجیب نیست اگر خرید ویدیو پروژکتور نسبت به چند سال قبل، با رشد چشمگیری مواجه شده باشد. با داشتن اطلاعات کافی در رابطه با این دستگاه محبوب، خرید ویدئو پروژکتور مانند یک قدم زدن عصرگاهی در پارک، ساده و آسان می‌شود. به همین دلیل است که یک راهنمای جامع خرید این محصول، برای خریداران و علاقمندان به ویدیو پروژکتور، از نان شب هم واجب‌تر به نظر می‌رسد.

ویدیو پروژکتور چیست ؟

ویدیو پروژکتور یک دستگاه الکترونیکی است که سیگنال‌های صوتی/تصویری را از یک منبع ورودی (کامپیوتر، موبایل، تلویزیون و …) دریافت کرده و ویدئو را روی یک سطح صاف (که اغلب یک پرده نمایش سفید یا نقره‌ای رنگ است) نمایش می‌دهد. پروژکتورها می‌توانند تصاویر را در اندازه‌های بزرگ نمایش دهند و این موضوع، مهم‌ترین ویژگی و مزیت این دستگاه‌ها محسوب می‌شود. ویدیو  پروژکتورها سیگنال‌ها را از منبع پخش ورودی دریافت کرده و آن‌ها را توسط یک یا چند لنز، متمرکز می‌کنند. در ادامه، این سیگنال‌ها روی یک صفحه که در فاصله مشخصی از پروژکتور قرار دارد، به نمایش داده می‌شوند. ویدیو پروژکتور را می‌توان یک دوربین عکاسی معکوس در نظر گرفت که به جای دریافت نور از طریق لنز، آن را به سمت یک پرده انتشار می‌دهد. ما در این مقاله، به معرفی پروژکتورهای دیجیتال خواهیم پرداخت. این دستگاه‌ها از ورودی ویدئو استفاده کرده و عملکردی مشابه با مانیتورها و تلویزیون‌های هوشمند ارائه می‌دهند. برخی از مزایای ویدیو پروژکتور عبارتند از:
 1. اندازه تصویر بزرگتر نسبت به تلویزیون و مانیتتورهای کامپیوتر
 2. انعطاف در نصب
 3. قابلیت حمل
برای شروع کار و ارائه یک راهنمای خرید ویدیو پروژکتور بهتر است در ابتد این دستگاه‌ها را به 4 دسته زیر تقسیم کنیم:
 1. ویدیو پروژکتورهای جیبی (Pico)
 2. ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی (Home theater)
 3. ویدیو پروژکتورهای چند رسانه‌ای (Multimedia)
 4. ویدئو پروژکتورهای بزرگ با نصب ثابت
نکته: بسیاری از مدل‌های ویدئو پروژکتور را می‌توان در بیش از یک دسته از دسته‌های بالا قرار داد. به عنوان مثال، پروژکتورهای سینمای خانگی و چند رسانه‌ای، شباهت زیادی به هم دارند. در اکثر موارد، نوع کاربرد مورد نظر شما از یک ویدیو پروژکتور، دسته آن را مشخص می‌کند. در صورتی که از یک ویدئو پروژکتور در اتاق کاری یا کلاس درس استفاده کنید، می‌توان آن را در دسته چند رسانه‌ای قرار دارد. حال اگر همان پروژکتور را در اتاق منزل نصب کنید، می‌توان آن را سینمای خانگی نامید. از طرفی دیگر، ویدیو پروژکتورها به لحاظ فناوری به کار رفته در ساخت آن‌ها، به مدل‌های زیر بخش‌بندی می‌شوند:
 1. پروژکتورهای DLP
 2. پروژکتورهای LCD و 3LCD
 3. پروژکتورهای LED
 4. پروژکتورهای LCoS
در ادامه و به صورت مفصل به بررسی هر کدام از مدل‌های ویدیو پروژکتور خواهیم پرداخت.

نکات مهم در اتباط با خرید ویدیو پروژکتور

تا این‌جا با انواع مدل‌های ویدیو پروژکتور آشنا شدیم. اما آیا برای خرید یک پروژکتور مناسب، تنها اطلاع از مدل آن کافی است؟ قطعا خیر! در حقیقت موارد و فاکتورهای زیادی در خرید ویدیو پروژکتور تاثیرگذار هستند. در ادامه به معرفی برخی از این فاکتورها خواهیم پرداخت.

روشنایی

روشنایی یا شدت نور، اولین و مهم‌ترین فاکتوری است که در زمان خرید ویدیو پروژکتور باید به آن توجه داشته باشید. بدون شدت نور مناسب، پروژکتور نمی‌تواند تصاویر روشن و واضح را نماش دهد. برای اندازه‌گیری شدت نور ویدیو پروژکتور، از واحد انسی لومن (گاهی لومن) استفاده می‌شود.
نکته: هرچقدر که اتاق محل قرارگیری پروژکتور از نور طبیعی کمتری برخوردار باشد، به یک مدل با شدت نور بیشتری نیاز دارید. به عنوان مثال، در یک اتاق نسبتا تاریک، یک پروژکتور با شدت نور هزار لومن کفایت می‌کند. این در حالیست که در یک اتاق کاملا تاریک، به یک پروژکتور با 2 هزار لومن شدت نور، نیاز است.
اندازه اتاق، اندازه صفحه و فاصله آن از پروژکتور و تجهیزات نوری نصب شده در اتاق، از فاکتورهایی هستند که روی شدت نور مورد نیاز شما تاثیر می‌گذارند. به طور نسبی باید گفت که ویدیو پروژکتورها هم‌چنان و با وجود پیشرفت‌ تکنولوژی آن‌ها، در اتاق‌های تاریک عملکرد بهتری دارند.

کنتراست تصویر

در زمان خرید ویدیو پروژکتور حتما به کنتراست مدل انتخاب شده توجه داشته باشید. کنتراست (Contrast) به فاصله بین سیاه‌ترین و سفیدترین پیکسل از یک تصویر گفته می‌شود و به صورت نسبت یک عدد به 1 (برای مثال 10000:1) نشان داده می‌شود. هرچقدر که کنتراست یک پروژکتور بالاتر باشد، کیفیت و قیمت آن هم به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند.
نکته: کنتراست بالا، بالاتری میزان روشنایی و تاریکی تصاویر را برای شما به ارمغان می‌آورد. حتی ویدیو پروژکتورهایی با شدت نور فوق‌العاده هم در صورت کنتراست پایین، کیفیت تصویر مناسبی نخواهند داشت. کنتراست 1500:1 برای اتاق‌های تاریک، کاملا مناسب است.

رزولوشن

رزولوشن همان تعداد پیکسل‌های تولید شده بر روی صفحه نمایش است و آن را به صورت یک عبارت که از دو عدد مجزا تشکیل شده است؛ بیان می‌کنند. این دو عدد به ترتیب بیانگر تعداد پیکس‌های تولید شده در طول صفحه نمایش و تعداد پیکسل‌های موجود در عرض آن است.
برای مثال رزولوشن 720*1280 بیانگر این است که تصاویر در این صفحه نمایش به صورت HD به نمایش درخواهند آمد. رزولوشنی که می‌توانید برای ویدئو پروژکتور خانگی خود در نظر داشته باشید 1080 (FULL HD) و یا 2160 (4K) هستند.
در حال حاضر بیشتر ویدیو پروژکتورها دارای رزولوشن 1080P (نرم 1080*1920) هستند. البته پروژکتورهای ارزان‌تر با رزولوشن 720P هم در دسترس قرار دارند. با این وجود، در سالیان اخیر مدل‌هایی با کیفیت 4K (کیفیت 4096*2160) هم روانه بازار شده‌اند.

ورودی‌ها

برای اتصال به دستگاه منبع تصویر، ویدیو پروژکتور باید از ورودی‌های مناسب برخوردار باشد. امروزه بیشتر پروژکتورها به ورودی HDMI مجهز شده‌اند. علاوه بر این، این دستگاه‌ها به ورودی‌های VGA و DVI برای اتصال به لپ تاپ و کامپیوتر نیز مجهز شده‌اند. برای دریافت و پخش صدا، بیشتر ویدیو پروژکتورها از بلندگوهای داخلی برخوردار هستند؛ اما مانند تلویزیون‌های هوشمند، این بلندگوها کیفیت مناسبی ندارند. بنابراین توصیه می‌کنیم از یک سیستم صوتی خارجی برای پخش صدا استفاده کنید.

قابلیت حمل

قابلیت حمل نه تنها از نظر جابه‌جایی یا سفر با پروژکتور، بلکه در ساده‌سازی نصب و راه اندازی هم مهم است. هم‌چنین امتحان اندازه‌ها، فاصله‌ها و اتاق‌های مختلف صفحه نمایش را آسان‌تر می‌کند تا ببینید کدام تنظیم، بهتر کار می‌کند. اگر پروژکتور شما قابل حمل باشد، می‌توانید آن را در هر نقطه دل‌خواه نصب کنید. بیایید اعتراف کنیم که تماشای فیلم در شب‌های تابستان و در فضای باز، لذتی است که نمی‌توانیم به راحتی قید آن را بزنیم.

پرده مناسب برای ویدئو پروژکتور

یک ویدئو پروژکتور مناسب فقط به دستگاه پایه محدود نمی‌شود؛ بلکه باید در زمینه خرید پرده نیز دقت کافی صورت بگیرد. مععمولا پرده‌ها در دو نوع پایه‌دار و ثابت در بازار موجود هستند. پرده‌های پایه‌دار به راحتی جمع می‌شوند و قابل انتقال و حمل و نقل هستند. پ
در حالی که پرده‌‌های ثابت که معمولا بر روی سقف یا دیوار نصب می‌شوند؛ قابل جا به جایی نبوده و تنها می‌توان آن‌ها را در مواقعی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، در محفظه فلزی جمع کرد.
برای یک سینمای خانگی، انتخاب مناسب پرده ثابت است که می‌توان آن را بر روی دیوار نصب کرده و در مواقع نیاز از آن استفاده کرد. همچنین بهترین پیشنهاد برای نصب دستگاه پایه ویدئو پروژکتور، اتصال آن به سقف است. این دستگاه حداقل باید 3 متر با پرده فاصله داشته باشد تا بهترین کیفیت تصویر را برای شما نمایش دهد. اتصال پایه ویدئو پروژکتور به سقف می‌تواند از ضربه خوردن و اتفاقات ناخواسته جلوگیری نماید. همچنین می‌توانید با مخفی کردن کابل‌های مختلف آن از قبیل کابل برق و HDMI به وسیله داکت‌های شبکه، از بی نظمی جلوگیری کرده و ظاهری شکیل به آن ببخشید.

کلام آخر

ویدیو پروژکتور راه خود را به خانه‌ها، مدارس، اتاق‌های کنفرانس و … باز کرده و خرید این دستگاه در سالیان اخیر، با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم با ارائه یک راهنمای خرید ویدیو پروژکتور شما عزیزان را در انتخاب مدل مناسب و دل‌خواهتان یاری کنیم. در صورتی که هم‌چنان برای انتخاب و خرید یک ویدیو پروژکتور مناسب سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.